Sende SorCategory: DiğerHAFTANIN SORUSU – Yaradılış Gayemiz Ne ? Allah Bizi Neden Yarattı ?
Leyla Erdoğan asked 2 sene ago

Ebrar Şengülen replied 1 sene ago

S: Yaradılış gayemiz nedir?
C: Allah’ın bize önerdiklerini yapıp, dünyadaki sınavı geçerek cennete gitmek ve Allah’ A kulluk yapmak, islam dinine uygun yaşamak ve islamca kötü olan şeyleri yapmamız için yarattı.

14 Answers
Eylül Naz Yılmaz answered 1 sene ago

bence Allah bizi sevap işleyelim,ibadet edelim,yeryüzünün idarecileri olalım,yeryüzündeki bu zor sınavdan geçelim,ve ona olan balılığımızı gösterelim diye yaratttı.

S.Aybala answered 1 sene ago

    En geniş ve en doğru tabiri ile ‘Ben insanları ve cinleri yalnız bana ibadet/kulluk etsinler diye yarattım’ (Zariyat Suresi 56.Ayet) Aslında bu ayetin üzerine söylenecek hiçbir şey kalmıyor. Öncelikle insan yaratılış gayesini kesin olarak bildikten ve idrak ettikten sonra geriye bir tek uygulaması kalıyor. Aynı, hedefini belirleyip ona nasıl ulaşacaksa çalışmak gibi. Ama önce hedefi belirlemelisin. Yoksa neye göre ve nasıl çalışacağını bilemez ve koskoca bir boşluğun içinde çırpınır durursun.
   Bizim bu dünyadaki hedefimizi yani gayemizi bilmek hiç de zor değil. Zira Allahü Teala açık açık ibadet etmek için yaratıldığımızı bildirmiş. Burada odaklanılması gereken noktanın ibadet olması gerektiğini düşünüyorum. İbadet, uçsuz bucaksız bir deniz gibidir. Fakat unutmayalım ki hedefi –yaratılış gayemizi- bulmak için bu kıyıda biraz yürümemiz lazım. Allah’ın rızasını kazanmayı umarak yaptığımız her şey başlı başına bir ibadettir. Temel olarak hepimizin bildiği başlıca ibadetlerden birkaçı namaz kılmak, oruç tutmak, Kur’an okumak vs. Bu noktada ise Kur’an-ı Kerim okumak üzerine yoğunlaşmak istiyorum. Bizlere yol haritası olarak indirilen bu kitapta sürekli “Düşünmez misiniz?” “Akıl etmez misiniz?” gibi ifadeler yer almakta. Aslında düşünmek bile bizim yaratılış gayemiz. Yani ibadetlerimizin içinde bile fark edemediğimiz ibadetler var. Bütün ibadetlerin içindeki en ufak bir nokta bile bizim yaratılış gayemiz diyebiliriz.Bu yolculukta, yaşam gayemizi deniz kenarında gezerken gördüğümüz her şeye benzetebiliriz.Veya her bir kum tanesine…
  Bunlar sayılamayacak kadar çok olabilirler fakat sonunda cennet gibi hayal bile edemeyeceğimiz bir yere sonsuza kadar yerleşmek varken elimizden geldiği kadar çabalamaya değmez mi? İşte bu da bambaşka bir soru…
                                                                                                                                                                                                                            S.Aybala DEMİR